SANTALOVÉ DREVO

Santal

Santal (lat. Santalum) je rod stromov z čeľade santalovité, ako aj voňavé jadrové drevo z týchto stromov (nazývané aj santalové drevo), používané v Oriente v rezbárstve na výrobu ozdobných predmetov, v liečiteľstve a pod.

Sú to listnaté stromy s aromatickým drevom, ktoré sa pre vysoký obsah éterického oleja používa v liečiteľstve. Je známe aj svojimi antiseptickými účinkami. Drevo je ťažké, žlté s jemnými vláknami. Na rozdiel od mnohých iných aromatických drevín si svoju vôňu drží roky. Strom pochádza z južnej Ázie a rastie v Indonézii, Austrálii a v Indii.

V kozmetike sa tento voňavý zázrak používa hlavne kvôli hojivým účinkom a je veľmi dobrou prevenciou voči zápalovým ochoreniam. Má unikátne zloženie, ktoré môžeme využiť pri mnohých ochoreniach a problémoch - prechladnutie a dýchacie problémy, chronické ochorenia, zápaly močového mechúra, urologické problémy, ochorenia pohlavného ústrojenstva a tak isto pri psychických ochoreniach - depresia, úzkosť...

Má vysokú hodnotu a preto si ho môže dovoliť len tá solventnejšia časť populácie. Používa sa aj ako prírodné farbidlo vlasov, pretože po namočení do alkoholu vypúšťa červenú farbu. Zvykne sa miešať spolu s henou.

Údajne zobúdza spiritualitu, zbavuje nás starostí a problémov. Môžeme ho nájsť v rôznej forme - sviečky, drevené triesky, alebo aj prášok. Ten sa dá mimoriadne dobre zmiešavať s inými látkami a napriek tomu si zachováva svoju jemnú vôňu. Dá sa však páliť aj samostatne, pričom šíri príjemnú vôňu horiaceho dreva.